Skip to content
Keramiker Charlotte Nielsen

ALLE UDSTILLINGER

  2022
“Traces of time”, Galleri Væg, Aalborg
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj.
Bispegårdsgruppen, Bispegården, Kalundborg
Sommerudstilling, Galleri Lorien, Tejn, Bornholm
Keramikfestival 22, Skælskør 

  2021 
Galleri Lorien, Frederiksberg 
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj. 
Bispegårdsgruppen, Bispegården, 
Frue Plads Marked, København 
Kalundborg Smiðjan Í Lítluvík, Tórshavn, Færøerne 
Huset i Asnæs 
Relay 21 – Ceramics, Tapei, Taiwan 

   2020 
Galleri Lorein, Tejn, Bornholm 
“Balance”, Galleri VÆG, Aalborg
 “Natur – indtryk og udtryk”, Køng Museum, Køng 
Bispegårdsgruppen, Bispegården, Kalundborg 
Frue Plads Marked, København 

  2019 
“Keramikkens mangfoldighed II”, Helligåndshuset, Randers 
Galleri Gry, Dyrhøjgaard, Røsnæs 
Frue Plads Marked, København 
OVNHUS Marked, Nykøbing Sj. 
Keramikfestival, Skælskør 
Bispegårdsgruppen, Bispegården, Kalundborg 
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj. 

  2018 
Flammespor, soloudstilling, Officinet, København 
“Formering”, Galleri Kombination, Salten Skov, 
Silkeborg Keramikmarked, 
CLAY Keramikmuseum Danmark, Middelfart 
Frue Plads Marked, København 
Lerverks Gästfönster, Göteborg 
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj. 
RØDDER, Bispegården, Kalundborg 

  2017 
Rejsestalden, Jægerspris 
RØDDER, Kongegaarden, Korsør 
Kunsthåndværkermarked, Frue Plads, 
København Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj. 
Muld Plus Guld, Nykøbing Sj. 
Keramikfestival, Skælskør 
AP Pension, København 

  2016 
Kunsthåndværkermarked, Frue Plads, København 
Røde Tårn, Slagelse 
Keramikfestival, Skælskør 
Kunsthal Annaborg, Hillerød 
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj 

  2015 
Keramikfestival, Skælskør 
Deloitte Kunstforening, København 

  2014 
“Alting har to sider”, DKKH, Pakhuset, Nykøbing Sj. 
Kunstnergården, Dianalund 
“Dialog med tårnet”, Røde Tårn, Slagelse 
Tuse Næs Kunsthåndværk 

  2013 
Kirkehavegård, Allerød Kunstforening 
Regionshuset, Sorø 
Cromisterne (gæsteudstiller), Pakhuset, Nykøbing Sj. 
Købmandsgården, Skælskør 

  2012 
Kunstdage, Hillerød, 
2012 International Conebox Show, USA. Juror’s Award 
Roskilde Åben, Palæfløjen 
Ågalleriet, Frederiksværk 
Rejsestalden, Jægerspris 

  2011 
Galleri North, København 
K Lundbeck, Valby 
“Efter festen”, Palæfløjen, Roskilde 
Galleri Claus C, Købehavn K 

  2010 
Kunsthal Annaborg, Hillerød 
Røde Tårn, Slagelse 
Roskilde Åben, Palæfløjen 
Galleri Dragehøj, Næstved 

  2009 
Vandrehallen, Hillerød Bibliotek 
Roskilde åben, Palæfløjen, 2. pris vinder 
Farum Kulturhus, 
Galleriet Hvidovre Hospital 

  2008 
Roskilde Åben, Palæfløjen 
“55° north”, Rundetaarn 
The Works, Art and Design Festival, Edmonton, Canada 
International Conebox Show, USA. Purchase Award 

  2007 
Ovnhusmarked, Nykøbing Sj. 
Brøndsalen, Frederiksberg 
Roskilde åben, Palæfløjen 
Rejsestalden, Jægerspris 

  2006 
Langes Magasin, Frederikssund 
Roskilde åben, Palæfløjen 
Kunstnernes Sommerudstilling, Tistrup 
“In from the Cold”, Makers Guild in Wales 

  2005 
Lejre Rådhus 

  2004 
Præstø Kunstforening 
Galleri Kys Frøen 
Aurehøj Kunst 
Hvidovre Rådhus 
PFA`s kunstforening 

  2003 
Danmarks statistik 
Galleri Kys Frøen 
Kræftens Bekæmpelse 

  2002 
VK Udstillingen, Lerchenborg Slot 
Aurehøj Kunst 
DHI’s kunstforening 
Lejerbo`s kunstforening 

  2000 
VK Udstillingen, Lerchenborg Slot 

  1999 
Clay Today, Guldagergård 
Åbne døre i København 
Gæsteudstiller i Jeanette Anna Brøndsteds Atelier 
Galleri Stamkunsten