Skip to content
Resume

All exibitions

  2023 
“Kind of noir”, Gallery VÆG, Aalborg 
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj.
Bispegårdsgruppen, Bispegården, Kalundborg 
Kunstsalonen, Riises Landsted, Frederiksberg 
Gallery Visby, Lønstrup 
Østfyns Kunstforening, Nyborg 
Frue Plads Marked, København 
Villvin Marked, Risør, Norge 

   2022 
“Rytm & Rust”, Vandværket, Køge 
Røde Tårn, Slagelse Art Association 
“Traces of time”, Gallery VÆG, Aalborg 
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj. 
Bispegårdsgruppen, Bispegården, Kalundborg 
Summer exhibition, Galleri Lorien, Tejn, Bornholm 
Keramikfestival 22, Skælskør

   2021  
Galleri Lorien, Frederiksberg 
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj. 
Bispegårdsgruppen, Bispegården, Kalundborg 
Frue Plads Marked, København 
Smiðjan Í Lítluvík, Tórshavn, Færøerne 
Huset i Asnæs 
Relay 21 – Ceramics, Tapei, Taiwan

    2020  
Galleri Lorein, Tejn, Bornholm 
“Balance”, Galleri VÆG, Aalborg  
“Natur – indtryk og udtryk”, Køng Museum 
Bispegårdsgruppen, Bispegården, Kalundborg 
Frue Plads Marked, København

     2019 
“The diversity of ceramics II”, Helligåndshuset, Randers 
Gallery Gry, Dyrhøjgaard, Røsnæs Crafts and Design Fair, 
Frue Plads, Copenhagen 
OVNHUS Arts and Crafts Market, Nykøbing Sj. 
Ceramics festival, Skælskør 
Bispegårdsgruppen, Kalundborg 
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj.

    2018 
“Scorched traces”, a solo exhibition at Officinet, Copenhagen 
“Propagation”, Gallery Kombination, Salten Skov, Silkeborg 
Ceramics Market, CLAY Ceramics Museum Denmark, Middelfart 
Crafts and Design Fair, Frue Plads, Copenhagen 
Lerverks Guest Window, Gothenburg, Sweden
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj. 
“ROOTS”, Bispegården, Kalundborg

    2017 
Rejsestalden, Jægerspris
“ROOTS”, Kongegaarden, Korsør 
Crafts and Design Fair, Frue Plads, Copenhagen, award for best new unika 
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj. 
Muld Plus Guld, Nykøbing Sj. 
Ceramics Festival, Skælskør 
AP Pension, Copenhagen

    2016 
Crafts and Design Fair, Frue Plads, Copenhagen 
Røde Tårn, Slagelse 
Ceramics Festival, Skælskør 
Kunsthal Annaborg, Hillerød 
Cromisterne, Pakhuset, Nykøbing Sj.

    2015
Ceramics festival, Skælskør 
Deloitte Kunstforening, København

    2014 
Everything has two sides”, DKKH, Pakhuset, Nykøbing Sj. 
Kunstnergården, Dianalund 
“In dialog with the tower”, Røde Tårn, Slagelse
Tuse Næs Kunsthåndværk

    2013 
Kirkehavegård, Allerød Kunstforening 
Regionshuset, Sorø 
Cromisterne (guest), Pakhuset, Nykøbing Sj. 
Købmandsgården, Skælskør

    2012 
Art days, Hillerød, 2012 
International Conebox Show, USA. Juror’s Award 
Roskilde Open, Palæfløjen 
Ågalleriet, Frederiksværk 
Rejsestalden, Jægerspris

    2011 
Galleri North, København K Lundbeck, Valby 
“After the party”, Palæfløjen, Roskilde 
Galleri Claus C, Købehavn K

    2010 
Kunsthal Annaborg, Hillerød 
Røde Tårn, Slagelse 
Roskilde Open, Palæfløjen 
Gallery Dragehøj, Næstved

    2009 
Vandrehallen, Hillerød Bibliotek 
Roskilde åben, Palæfløjen, 2. pris vinder 
Farum Kulturhus, Galleriet 
Hvidovre Hospital

    2008 
Roskilde Åben, Palæfløjen 
“55° north”, Rundetaarn 
The Works, Art and Design Festival, Edmonton, Canada 
International Conebox Show, USA. Purchase Award

    2007 
OVNHUS Arts and Crafts Market, Nykøbing Sj. 
Brøndsalen, Frederiksberg 
Roskilde Open, Palæfløjen 
Rejsestalden, Jægerspris

    2006 
Langes Magasin, Frederikssund 
Roskilde Open, Palæfløjen 
The artists’ Summer Exhibition, Tistrup 
“In from the Cold”, Makers Guild in Wales, Cardiff

    2005 
Lejre Rådhus

    2004 
Præstø Kunstforening 
Gallery Kys Frøen 
Aurehøj Kunst Hvidovre Townhall 
PFA`s Art Association

  2003 
Danmarks statistik 
Gallery Kys Frøen 
Kræftens Bekæmpelse

    2002 
VK Exibition, Lerchenborg Slot 
Aurehøj Kunst 
DHI’s kunstforening 
Lejerbo`s kunstforening

    2000 
VK Exibition, Lerchenborg Slot

    1999 
Clay Today, Guldagergård 
“Open doors”, Copenhagen Guest at Jeanette Anna Brøndsteds Atelier 
Gallery Stamkunsten